wtorek, 15 grudnia 2009

II nagroda i dwa wyróżnienia w konkursie na projekt pojazdu badawczego dla naszych studentów

II nagroda (projekt zespołowy) dla Agnieszki Maksymiuk i Radka Tarasiewicza. Uzasadnienie jury: „Napędzany siłą mięśni pojazd dla dzieci, dostosowany skalą do otoczenia. Stylizacja nawiązuje do form biologicznych – świata owadów. Autorzy przedstawili również rozbudowaną propozycję programu badawczego. Forma adekwatna dla młodego odbiorcy.” 

Wyróżniena; Hubert Góralczyk "Inspirowany pierwszymi pojazdami uwzględnia rodzinne spędzanie czasu" i Adam Bućko "Ciekawe poszukiwania formy inspirowanej pojazdami historycznymi"

Gratulujemy

Muzeum Pałac w Wilanowie we wrześniu 2009 r. ogłosiło otwarty konkurs na projekt pojazdu badawczego. Wilanów jako muzeum kultury i natury podejmuje działania mające na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem kształtowania przestrzeni w sąsiedztwie obszarów chronionych ze względu na ich wartości zabytkowe i naturalne. Pragniemy, by dzieci i młodzież biorące udział w programach edukacyjnych na terenie wilanowskiego parku oraz rezerwatu w Morysinie dzięki pomocy pojazdu badawczego miała możliwość prowadzenia samodzielnych badań i obserwacji przyrodniczych. Na konkurs nadesłano 52 projektów, wybrane prace nadesłane na konkurs będą prezentowanie w Oficynie Kuchennej Muzeum Pałacu w Wilanowie do końca 2009 roku.

czwartek, 10 grudnia 2009

Praca w LPP

Jesteśmy największą w Polsce firmą zajmującą się projektowaniem i dystrybucją odzieży. Naszym klientom dostarczamy szeroki asortyment odzieży reprezentującej najnowsze tendencje w modzie światowej wyrażonej w charakterze każdej z naszych marek.

Nasze zespoły projektowe mają do dyspozycji nowocześnie wyposażone pracownie, w których powstaje rocznie około 10 tysięcy modeli. Tutaj też dobierane są odpowiednie dla danego wyrobu materiały i dodatki.

W związku z naszym dynamicznym rozwojem do centrali firmy w Gdańsku poszukujemy
kreatywnych i zaangażowanych osób na stanowisko:

ASYSTENT PROJEKTANTA ODZIEŻY
/ZESPOŁY PROJEKTOWE CROPP I RESERVED/

Forma zatrudnienia: umowa o pracę w pełnym wymiarze godzin

Do głównych zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku będzie należeć:
* współpraca z projektantem przy tworzeniu poszczególnych modeli kolekcji
* monitoring jakości wykonania zaprojektowanej odzieży
* wykonywanie dokumentacji technicznej odzieży w programie CorelDraw
* ewidencjonowanie projektów w systemie.
Od kandydatów oczekujemy:
* aktywnego zainteresowania i orientacji w bieżących trendach mody
* wykształcenia kierunkowego (mile widziani studenci niestacjonarnych kierunków
artystycznych)
* praktycznej znajomości obsługi programu CorelDraw oraz pakietu Office
* komunikatywnej znajomości języka angielskiego
* kreatywności i poczucia estetyki.

Oferujemy:
* stabilne miejsce zatrudnienia w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku odzieżowym
* możliwość rozwoju zawodowego
* możliwość obcowania z modą w przyjaznej atmosferze.

CV, list motywacyjny i przykłady prac projektowych prosimy przesłać na adres poczty elektronicznej: praca.pr@lpp.com.pl

Osoba kontaktowa - Anna Miękczyńska tel. 0-58-77-94-636.

Prosimy o dopisanie klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
zawartych w ofercie pracy, niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (Dz.U. 1997
nr 133 poz. 883).

wtorek, 1 grudnia 2009

Wystawa prac studentów Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa

Wernisaż odbędzie się 7 grudnia 2009 roku o godzinie 17.00 w auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ul. Targ Węglowy 6

Rozpoczynająca się 7.12.2009 roku wystawa prac studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa jest przeglądem tematów opracowanych w roku akademickim 2008/2009 - stanowi jego podsumowanie. Przegląd umożliwia zapoznanie się z programem studiów jednolitych oraz dwustopniowych, realizowanych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, a także prześledzenie merytorycznego zaawansowania rozwiązywanych przez studentów zadań.

Wystawa prezentuje potencjał twórczy młodych adeptów sztuki projektowania. Prace studenckie ilustrują proces dydaktyczny rozpoczynający się wprawkami i ćwiczeniami w ramach podstaw projektowania, poprzez metodykę projektowania, aż do kompleksowych rozwiązań złożonych problemów projektowych opracowanych w pracach dyplomowych.

Prace studentów oscylują wokół ważnych zagadnień społecznych, takich jak np. rewitalizacje struktur miejskich i obiektów poprzemysłowych, szeroko pojętych zagadnień związanych z zamieszkiwaniem oraz wystawiennictwem, scenografią i komunikacją wizualną, mających wpływ na kształtowanie krajobrazu kulturowego.

Prace studentów reprezentują zagadnienia designu autorskiego i unikatowego, projektowania wieloaspektowego z uwzględnieniem problematyki: produktu, znaku, struktur i systemów. Poddają analizie struktury użytkowe wyznaczając nowe standardy funkcjonalne i obyczajowe.

czwartek, 26 listopada 2009

piątek, 13 listopada 2009

czwartek, 12 listopada 2009

Konkurs dla projektantów mody

Konkurs TERMA DESIGN

Konkurs TERMA DESIGN skierowany jest do projektantów sztuki użytkowej oraz wszystkich, którzy pasjonują się projektowaniem oryginalnych, innowacyjnych produktów. Głównym celem Konkursu jest promowanie młodych, obiecujących projektantów oraz ułatwienie im drogi do wdrożenia produkcyjnego, a także popularyzacja sztuki użytkowej i jej roli w życiu człowieka.

Autorom najciekawszych projektów Organizator Konkursu oferuje podjęcie dalszej współpracy.

Druga edycja Konkursu rozgrywana jest w dwóch kategoriach:
projekt grzejnika łazienkowego – suszarki
projekt galanterii grzejnikowej

Ostateczny termin nadsyłania prac do pierwszego etapu Konkursu – 3 stycznia 2010r.

środa, 28 października 2009

Konkurs "MEBLE PLUS - MŁODY PROJEKTANT ROKU 2010"

Konkurs przeznaczony jest dla młodych, zdolnych, kreatywnych projektantów w wieku od 18 do 30 lat! Szukamy ukrytych talentów, ludzi ze świeżym spojrzeniem na design, których projekty zadziwią i oczarują Jury.

Celem konkursu jest wyłonienie i promocja młodego twórcy, jego projektów z dziedziny wzornictwa (charakteryzujących się wysokim poziomem artystycznym), a także ich profesjonalna prezentacja podczas wystaw pokonkursowych.

W formule konkursu mieszczą się projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, tj. meble! Oceniany będzie dorobek twórczy młodego projektanta z przedziału czasowego: styczeń 2008 - wrzesień 2009.

Najlepsze prace zaprezentowane zostaną w katalogu MEBLE PLUS. Zdobywca I miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 złotych Jury wybierze także projektanta, którego nagrodzi dwutygodniowym stażem w firmie PROFAP.

Zgłoszenia można przesyłać do 15 listopada 2009 r.

Strona konkursu

niedziela, 18 października 2009

Obrony prac dyplomowych na Wydziale Architektury i Wzornictwa

Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP Gdańsk zaprasza na obrony prac dyplomowych.

Architektura 20.10 (od godz.10), Wzornictwo 27.10 (od godz. 10), Targ Węglowy 6

piątek, 9 października 2009

Kawałek Armenii w Gdańsku

Chaczkar, czyli tradycyjny rzeźbiony w tufie wulkanicznym ozdobny krzyż ormiański, stanął przy gdańskim kościele św. Piotra i Pawła. A biegnąca wokół świątyni bezimienna od 1945 roku uliczka teraz nazywa się Zaułkiem Ormiańskim 

- To oryginalny, czysto ormiański chaczkar, zwany również "krzyżem kwitnącym". Te charakterystyczne zdobienia symbolizują wijącą się roślinność. Według legendy, bowiem po śmierci Chrystusa krzyż oplotły zielone pnącza - tłumaczy Arek Staniszewski, architekt wnętrz, związany od lat z kościołem św. Piotra i Pawła (zaczynał tu jako ministrant, dziś prowadzi badania architektoniczne). - Napis po ormiańsku i polsku głosi, że ten chaczkar to "dar ormiańskiej fundacji zasobów ludzkich 'Piunik' jako znak wielowiekowej przyjaźni Ormian i Polaków Erywań - Gdańsk 2009". Krzyż został wykonany w Armenii przez ormiańskiego rzeźbiarza o imieniu Taron - to jego 31 chaczkar. Ta autentyczność ma ogromne znaczenie dla mieszkających w Gdańsku polskich Ormian - dodaje Staniszewski.

Oblicza się, że dziś w Trójmieście mieszka około 30 ormiańskich rodzin. - Część z nich to Polacy o ormiańskich korzeniach, część zaś to emigranci z Armenii, którzy przyjechali tu na początku lat 90., tak jak np. malarz i ceramik Gagik Parsamian - mówi Arek Staniszewski. - To właśnie on podczas ubiegłorocznego pobytu w Armenii poznał prezesa fundacji "Piunik" (nazwa znaczy "Feniks"), a ten zaproponował przekazanie gdańskim Ormianom pamiątkowego chaczkaru. W środę krzyż został uroczyście poświęcony.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

poniedziałek, 5 października 2009

Warsztaty projektowe TJ-x

Zespół Katedry Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przygotowuje dla studentów kierunku wzornictwa z polskich Akademii Sztuk Pięknych - warsztaty projektowe. Zadaniem będzie, na bazie istniejących podzespołów, zaprojektowanie pojazdu samochodowego. Warsztaty poprowadzi projektant z Jaguar Design Studio - Tadeusz Jelec. W założeniach organizatorów ma to być mały pojazd dwuosobowy z napędem elektrycznym. W pierwszym etapie, przewidzianym w połowę listopada (13 -17), br. studenci w ciągu pięciu dni, pod kierunkiem Tadeusza Jelca, zaprojektują i wymodelują w skali 1:10 karoserię do tego pojazdu. Drugi etap przewidziany jest wiosną przyszłego roku - byłoby to jednodniowe spotkanie podsumowujące dotychczasową pracę i ma się zakończyć sprawozdaniem w formie filmu oraz wydawnictwa typograficznego. Trzeci etap warsztatów projektowych odbyłby się w lecie przyszłego roku i zakończy się modelowaniem oraz realizacją w skali 1:1 jeżdżącego modelu-prototypu pojazdu. Celem warsztatów jest integrowanie środowiska przyszłych projektantów wzornictwa, zapoznanie ich z metodami projektowania stosowanymi w zachodnich firmach projektowych oraz przybliżenie problematyki ekologicznych źródeł napędu. 

Katedra Wzornictwa ASP w Gdańsku zaprasza studentów IV i V roku (oczywiście także studentki, bo studentka jest studentem ale student nie musi być studentką) kierunków wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych do udziału w warsztatach projektowych. Organizatorzy warsztatów pragną w całości (za wyjątkiem dojazdu do Gdańska) pokryć koszty udziału studentów w warsztatach - rozmowy ze sponsorami są w toku. Zgłoszenia chęci udziału w warsztatach należy składać na adres: warsztaty.tjx@asp.gda.pl do dnia 18 października 2009 roku. Zgłaszając swoją kandydaturę proszę skorzystać z poniższego wzoru.

wtorek, 1 września 2009

Dodatkowy nabór na niestacjonarne studia I stopnia

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku ogłasza dodatkowy nabór na niestacjonarne studia I stopnia w roku akademickim 2009-2010 na kierunku: Architektura Wnętrz 

Procedura rekrutacyjna odbędzie się:  21-09-2009 godz. 10.00, 22-09-2009 godz. 10.00

czwartek, 16 lipca 2009

Spokojnie, to tylko design

Szpilki ze składanymi obcasami, pokój chmura do medytacji i olbrzymia lampa na baterie słoneczne - to nie sen zwariowanego wynalazcy, tylko Gdyńskie Dni Designu

Tato, tato zobacz! Latające talerze! - woła 8-letni chłopiec. Kilkuosobowa rodzina plażowiczów zatrzymuje się przed blaszakiem studia Razy2. Na froncie, na przezroczystych żyłkach rzeczywiście "lata" zastawa stołowa: białe talerze śniadaniowe z przypiętymi do nich kieliszkami. - To "Klypsos", czyli tzw. pomocnik bankietowy - tłumaczy Jacek Ryń, student V roku wzornictwa na gdańskiej ASP. - Wiadomo, że podczas przyjęcia przy szwedzkim stole trudno jednocześnie trzymać talerzyk i kieliszek od wina, jednocześnie podając rękę nowo przybyłym gościom. Dlatego wpadliśmy na bardzo prosty pomysł. Wykorzystaliśmy zwykły klips biurowy do spinania papieru, tylko drucik jest inaczej uformowany - tak żeby stanowił uchwyt do kieliszka. To stabilna, lekka, a przy tym praktyczna konstrukcja - istny ratunek dla dyplomatów - śmieje się Jacek. - Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się je sprzedawać. Idą jak ciepłe bułeczki. Musieliśmy dowozić towar.

Faktycznie, głowa rodziny plażowiczów bez zastanowienia bierze pięć sztuk. - Jeden taki klips kosztuje pięć złotych. Wypróbujemy je na najbliższym grillu rodzinnym w ogrodzie - tłumaczy.

Razy2 to niejedyni młodzi projektanci z Trójmiasta. W kontenerze z numerem 1 wystawia swoje prace grupa studentów III roku wzornictwa z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Dokładnie obejrzałam sobie zawartość wszystkich kontenerów, ale chyba tutaj widać największe szaleństwo i luz - mówi Katarzyna, młoda mama z Krakowa, która na wakacje do Gdyni wybrała się z 4-letnią Julką. - Choćby te składane czerwone szpilki pod nazwą "Gaz do dechy", dobre do prowadzenia samochodu, żelazko z wygrawerowanym ludowym wzorem "Gorący Kaszub", którym można sobie wypalić prawdziwie folkowy wzór. Pomysłowe są też gadżety, np. pendrive'y z klocków lego czy okulary, chroniące zarówno przed słońcem, jak i wiatrem. Fajnie, że do wystawy dołączone są krótkie filmiki instruktażowe, bo czasami nie od razu wiadomo, jak dany przedmiot zastosować. Szkoda tylko, że to tylko prototypy, których nie można kupić. Bo miałabym gotowy prezent dla mamy - "Tłuk polski", czyli tłuczek do mięsa z kwiatowym wzorem, który odbija się na kotletach.

źródło: Gazeta Wyborcza

sobota, 27 czerwca 2009

Gdynia Design Days 2009

W ramach Gdynia Design Days 2009 – międzynarodowych dni designu nadbałtyckiego – które wspólnie z Miastem Gdynia organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego, pokażą się polskie i międzynarodowe studia projektowe oraz największe polskie galerie designu. Będzie można obejrzeć wystawy najlepiej zaprojektowanych polskich i zagranicznych produktów. Zorganizowane zostaną warsztaty dla projektantów i przedsiębiorców z zastosowania design jako narzędzia konkurencji rynkowej. Najbardziej zdolni polscy studenci zaprezentują projekty oprogramowania i produkty przyszłości.

środa, 17 czerwca 2009

Obrony prac dyplomowych na Wydziale Architektury i Wzornictwa

Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP Gdańsk zaprasza na obrony prac dyplomowych. 

18 - 19 czerwiec 2009, Targ Węglowy 6

środa, 1 kwietnia 2009

Jaki dizajn ? wykład gościnny Prof. Czesława Frejlich

ASP Kraków, redaktor naczelny 2+3D, kurator polskiej ekspozycji na Międzynarodowym Biennale Design'u w St.Etienne 2008

Środa 1 kwietna 2009 godzina 11.00 Audytorim ASP Gdańsk

piątek, 27 lutego 2009

"Włodzimierz Padlewski: architektura i sztuka. W roku jubileuszu stulecia urodzin"

W programie wieczoru m.in. wystąpienia autorów; wspomnienia ze spotkań oraz emisja archiwalnych nagrań wypowiedzi Profesora Padlewskiego; pokaz slajdów; W części nieoficjalnej spotkanie towarzyskie przy kieliszku wina.