Drugą nagrodę ex-aequo otrzymały Patrycja Magulska studentka 3 roku Wzornictwa za pracę "Kaleidoskop" oraz Anna Świeczkowska studentka czwartego roku Wzornictwa za pracę "Paleta bankietowa"
Więcej informacji: aiw.asp.gda.pl
Drugą nagrodę ex-aequo otrzymały Patrycja Magulska studentka 3 roku Wzornictwa za pracę "Kaleidoskop" oraz Anna Świeczkowska studentka czwartego roku Wzornictwa za pracę "Paleta bankietowa"
Więcej informacji: aiw.asp.gda.pl
Dnia 1 i 2 marca 2011 członkowie jury pochodzący z różnych stron świata wybrało tegorocznych zwycięzców International Design Award. Ponad 1000 zgłoszeń z przeszło 50 krajów świadczy o wyjątkowym zainteresowaniu i wysokim prestiżu International Design Award wsród studenckich konkursów międzynarodowych.
Powyższy projekt powstał w Pracowni Projektowania Detalu i Sprzętu prowadzonej przez dr hab. Remigiusza Grochala i st. wykł. Piotra Piórko
Decyzją Rektora, Senatu oraz Dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w roku akademickim 2011/2012 powołana została specjalność w strukturze studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku Architektury Wnętrz pod nazwą: "Projektowanie w krajobrazie kulturowym".
Inicjatywa powstania pracowni „Projektowania w krajobrazie kulturowym” wynika z przekonania o ścisłych związkach, stymulujących innowacyjną, twórczą działalność w odniesieniu do kultury współczesnej, szacunku dla tradycji i wartości historycznych. Ocalałe, znaczące elementy krajobrazu kulturowego, stanowią o pamięci historycznej, tożsamej dla regionu, narodowości i państwa w którym żyjemy.
Powołana specjalność projektowa jest zasadna wobec ustaleń Europejskiej Konwencji Krajobrazowej z dnia 20.10.2000r., która zobowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej do tworzenia programów i szkolenia w dziedzinie ochrony, planowania i kształtowania krajobrazu.
W programie studiów magisterskich w/w specjalności znajdują się następujące zagadnienia;
1.Rewitalizacja obszarów i obiektów poprzemysłowych, związanych z krajobrazem kulturowym.
2.Projektowanie przestrzeni o charakterze publicznym.
3.Poszukiwanie rozwiązań projektowych, charakterystycznych dla regionu.
4.Opracowania dotyczące komunikacji wizualnej w odniesieniu do wartości regionalnych i krajobrazowych.
5.Projektowanie z uwzględnieniem potrzeb cywilizacyjnych.
6.Prowadzenie prac badawczych, studyjnych i projektowych.
Studenci dokonują analizy i wyboru zadań projektowych. Istotą ich działania jest powiązanie zagadnień użytkowych, technicznych, estetycznych i ekonomicznych. Dopełnieniem wyników ich pracy stają się uwarunkowania historyczne, kulturowe i społeczne.
Program specjalności ma na celu wyposażenie studentów w kompetencje umożliwiające funkcjonowanie w świecie dynamicznych zmian, w dziedzinie technologii informatycznej oraz przyrostu dostępnej wiedzy na styku krajobraz – komunikacja – technologia – przemysł.
Absolwenci specjalności będą brać udział w integrowaniu środowisk akademickich z różnymi dziedzinami sztuki i nauki oraz środowisk gospodarczych w celu inicjowania prac badawczych i edukacyjnych w zakresie kształtowania krajobrazu.
W wyniku realizacji programu specjalności Władze Uczelni poczynią wszelkie starania dotyczące certyfikacji dyscypliny pn. „Projektowanie w krajobrazie kulturowym”.
Kierownik Specjalności
Projektowanie w Krajobrazie Kulturowym
Prof. Andrzej Pniewski
Konieczność znalezienia właściwych proporcji między tym co globalne, a tym co lokalne stała się pretekstem do opracowania publikacji „Księga Trendów 2011+”. Wydawnictwo koncentruje się na uważnej analizie oraz prezentacji szerokiego kontekstu zjawisk określających jakość kultury materialnej naszego najbliższego otoczenia, zwłaszcza w obszarze produktów „premium” oraz akcesoriów „life-style”- twierdzi dr Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor księgi.
„Księga Trendów 2011+” systematyzuje informacje konieczne do prognozowania trendów stylistycznych i wykorzystywania ich w projektowaniu wzornictwa biżuterii z bursztynem. W drugiej części wydawnictwa znajdziecie Państwo praktyczne zastosowanie tej wiedzy. Studenci IV i V roku Pracowni Projektowania Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zainspirowani Księgą Trendów, zrealizowali prototypy lub pierwowzory biżuterii z bursztynem w wiodących firmach i pracowniach bursztynniczych Trójmiasta.
„Księga Trendów 2011+” powstała z inicjatywy Biura Prezydenta Miasta Gdańska przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu.